Kopernikański
Ośrodek Integracji

Projektowanie życia na trudne czasy - jak to się robi?

2024-04-25
Ci, którzy nigdy nie zetknęli się z pojęciem permakultury, dowiedzą się na spotkaniu jak i z książki Marka Styczyńskiego, że "celem inicjowania permakultury jest stworzenie stabilnego i trwałego systemu własnego życia (miejsca, w którym mieszkamy, obiegu energii i żywności, podtrzymywania zdrowia, sposobów pracy i zarobkowania, relacji z innymi, także pozaludzkimi mieszkańcami), ogród jest dobrym przykładem, zestawem ćwiczeń i alegorią tego rodzaju pracy."
 
"Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej” to książka o ciągłym uczeniu się natury, a także o stylu życia opartym na szacunku do Ziemi.
Autor Marek Styczyński wyjaśnia na czym polega proces projektowania i tworzenia ogrodu opartego o zasady permakultury. Podejście to zachęca do uważnego obserwowania i reagowania na otoczenie. Tworzenie ogrodu z wykorzystaniem tej metody może być procesem powolnym i wieloetapowym, a z czasem doprowadzi do powstania trwałego systemu, współpracującego z przyrodą i wymagającego mniejszych nakładów pracy.
Takie podejście można stosować nie tylko w tworzeniu ogrodu, ale każdego innego siedliska, osady. Permakultura może być wykorzystywana nawet w myśleniu o tkcance miasta.
 
Na spotkaniu porozmawiamy nie tylko o książce, ale i o etyce w podejściu do ziemi i ekosystemu, o ogrodach społecznych oraz eksperymentalnych działaniach w miejscu Biotop Lechnica, które znajduje się na karpackim pograniczu i z którym związany jest autor.
Marek Styczyński - Leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich, pracuje jako specjalista w rządowej agencji ochrony środowiska. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się etnobiologią w kontekście poszukiwań głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną i sztuką współczesną, a żywym środowiskiem naturalnym.
Marek Styczyński reprezentuje Fundację Biotop Lechnica www.biotoplechnica.eu
 
Wydarzenie ma charakter otwarty, a udział w nim jest nieodpłatny.
Na zdjęciu na okładce wydarzenia: ropucha zwyczajna Bufo bufo, mieszkanka BIotop Lechnica. Zdjęcie ze strony Biotop Lechnica, autorka Natasza Maja.
KOI
Kopernikański
Ośrodek Integracji