Kopernikański
Ośrodek Integracji

Historia KOI

Kopernikański Ośrodek Integracji - jak to się zaczęło...

W styczniu 2021 roku Rektor UMK prof. Andrzej Sokala, prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek województwa Piotr Całbecki, podpisali list intencyjny w sprawie wspólnego utworzenia w budynku na terenie nieruchomości awaryjnego ujęcia wody podziemnej "Nowe Bielany" – Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Następnie rozpoczął się długi proces rewitalizacji dawnej stacji pomp, a także przygotowywanie profilu działania jednostki oraz programu, któremu przyświecać mają trzy hasła: tolerancja, współpraca oraz integracja.

Oficjalne otwarcie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji odbyło się 12 września 2023 roku. Impreza otwarcia była wydarzeniem towarzyszącym podczas toruńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Jak powiedział prof. dr hab. Andrzej Sokala, rektor UMK - Otwieramy KOI w roku szczególnym – w 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika - (...)pomyśleliśmy, że warto, aby po tym wydarzeniu został jakiś trwały ślad – coś, co przez dziesięciolecia będzie służyło społeczności Uniwersytetu i mieszkańcom miasta.


Dostosowano trzy budynki do użytkowania przez społeczność UMK oraz miasta i regionu, a także teren ogrodu, w którym powstał ogród społeczny oraz przestrzeń grilowo-rekreacyjna. W dawnej maszynowni (tzw. "wieża Muminków") mieści się pokój wyciszenia, biuro rektorskie oraz w piwnicy duża sala z kanapami, fotelami oraz kuchnią przeznaczona do korzystania zarówno poprzez rezerwację jak i swobodnie w czasie godzin otwarcia KOI. Budynek mieszkalny został zaadaptowany na pomieszczenia biurowe, w których znajduje się International Point oraz biura pełnomocników rektora (rzecznika akademickiego i pełnomocniczki ds. równego traktowania) oraz mała sala konferencyjna. Piwnica to przestrzeń przygotowana do korzystania w celach warsztatowych, szkoleniowych, czy organizacji różnego rodzaju mniej formalnych spotkań. Ostatni z budynków został zaadaptowany na salę konferencyjną mieszczącą 12 osób oraz tzw. „gorące” biuro, które można rezerwować na konkretne dni do pracy/nauki.

 

Co było tu wcześniej?

Na początku XX wieku wskutek silnego rozwoju Torunia wzrosło zapotrzebowanie na wodę, ponieważ istniejące już ujścia miastu nie wystarczały. W 1915 roku zapadła decyzja o budowie nowej stacji pomp. Jej zadaniem było uzupełnienie niedoboru wody w sieci miejskiej. Nowe ujęcie wody zostało wyznaczone na obszarze dotychczasowego placu ćwiczeń pionierów na Bielanach. Realizacja projektu nastąpiła w 1916 roku, a prace zakończyły się dopiero w maju 1917 roku. Powstały wówczas: murowany, 2-piętrowy budynek maszynowni wraz z piwnicą oraz parterowy, murowany dom mieszkalny z piwnicą i wysokim poddaszem. Stację wyposażono w silniki elektryczne, a dom mieszkalny przeznaczono dla maszynisty obsługującego stację. W pobliżu budynku wybudowano niewielki budynek gospodarczy. Stacja Nowe Bielany w 1982 r. została wpisana do rejestru zabytków, ponieważ stanowi istotny element architektoniczny i kulturowy miasta Torunia.

 

Fot. Mikołaj Kuras

Kopernikański
Ośrodek Integracji