Kopernikański
Ośrodek Integracji

Ekowerwa czy zmęczenie katastrofą? Marazm wyobraźni w epoce kryzysu środowiskowego

2024-06-03
Po kapitalnej książce „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”, która była niejednokrotnie centralnym punktem dyskusji nad pasywnością społeczną w kwestiach klimatu, Ewa Bińczyk po raz kolejny dostarcza czytelnikom dawki ważnych refleksji. W najnowszej książce p.t. „Uspołecznianie antropocenu” omawia najważniejsze założenia modeli pokazujących sposoby klimatycznego i prośrodowiskowego skorygowania kapitalizmu. Celem książki jest przystępne i możliwie atrakcyjne przedstawienie polskiemu czytelnikowi ekologicznej ekonomii dobrobytu.
Rozmowę z autorką poprowadzą Rafał Wąż i Kacper Lipski, studenci koła filozoficznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dodatkowo zapraszamy na wystawę cyklu obrazów p.t. „Krajobrazy Antropocenu” Arka Pasożyta oraz warsztaty sztuki szablonu i ekoaktywistycznej odzieży.
Będziecie mogli je wykonać na przyniesionych przez was koszulkach oraz na wspólnej tkaninie!
Warsztat poprowadzi Arek Pasożyt.
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
17:00 - spotkanie z Ewą Bińczyk wokół książki + dyskusja
18:00-20:00 - warsztaty sztuki szablonu i ekoaktywistycznej odzieży
 
Prof. dr hab. Ewa Bińczyk pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, ekonomią ekologiczną, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Fundacji Greenpeace Polska, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej. Współpracuje z Fundacją Funduszu Pomocy Studentom (ekoKoalicja na rzecz ekoUczelni). Jej książka „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019).
Arek Pasożyt - artysta wizualny. Działa na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z 'Obrazami Strajkującymi'.
KOI
Kopernikański
Ośrodek Integracji