Ekowerwa czy zmęczenie katastrofą? Marazm wyobraźni w epoce kryzysu środowiskowego
2024-06-03
Po kapitalnej książce „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”, która była niejednokrotnie centralnym punktem dyskusji nad pasywnością społeczną w kwestiach klimatu, Ewa Bińczyk po raz kolejny dostarcza czytelnikom dawki ważnych refleksji. W najnowszej książce p.t. „Uspołecznianie antropocenu” omawia najważniejsze założenia modeli pokazujących sposoby klimatycznego i prośrodowiskowego skorygowania kapitalizmu. Celem książki jest przystępne i możliwie atrakcyjne przedstawienie polskiemu czytelnikowi ekologicznej ekonomii dobrobytu.
Rozmowę z autorką poprowadzą Rafał Wąż i Kacper Lipski, studenci koła filozoficznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dodatkowo zapraszamy na wystawę cyklu obrazów p.t. „Krajobrazy Antropocenu” Arka Pasożyta oraz warsztaty sztuki szablonu i ekoaktywistycznej odzieży.
Będziecie mogli je wykonać na przyniesionych przez was koszulkach oraz na wspólnej tkaninie!
Warsztat poprowadzi Arek Pasożyt.
Będziecie mogli je wykonać na przyniesionych przez was koszulkach oraz na wspólnej tkaninie!
Warsztat poprowadzi Arek Pasożyt.
HARMONOGRAM WYDARZENIA:
17:00 - spotkanie z Ewą Bińczyk wokół książki + dyskusja
18:00-20:00 - warsztaty sztuki szablonu i ekoaktywistycznej odzieży
17:00 - spotkanie z Ewą Bińczyk wokół książki + dyskusja
18:00-20:00 - warsztaty sztuki szablonu i ekoaktywistycznej odzieży
Prof. dr hab. Ewa Bińczyk pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, ekonomią ekologiczną, filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Członkini Rady Fundacji Greenpeace Polska, Rady Ekspertów Koalicji Klimatycznej i Rady Fundacji Edukacji Klimatycznej. Współpracuje z Fundacją Funduszu Pomocy Studentom (ekoKoalicja na rzecz ekoUczelni). Jej książka „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu" w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z „20 książek do czytania w XXI wieku” (Lista Międzynarodowego Czytania akcji „Polityki” i Teatru Studio, wrzesień 2019).
Arek Pasożyt - artysta wizualny. Działa na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z 'Obrazami Strajkującymi'.